A csupasz gyökérrel vásárolt fákat áprilisig érdemes elültetni, míg a földlabdás fákat egész évben ültethetjük, mégis a legjobb időszak az október közepétől a fagyokig.
Amennyiben nem vagyunk tisztába az adott fajta igényeivel, kérje ki a kertészetünk munkatársainak a szakvéleményét, hiszen ültetés előtt pontosan tudni kell mekkora területet fog a fa elfoglalni idősebb korában, milyen talajt, és milyen klímát igényel. Miután kiválasztottuk a számunkra és a területünknek legideálisabb gyümölcsfa csemetét. A lehető legrövidebb időn belül ejtsük meg az ültetést, de ha ez nem megoldható, akkor védjük a gyökereket a kiszáradástól.
Ültetés menete: Ássunk a kertben kiválasztott ültető helyen egy gödröt, amely a gyökérlabdánál egy ásónyommal szélesebb és mélyebb, (kb. 40-60 széles és mély).
Az ültetés során gondosan figyeljünk arra, hogy a fán található oltás helye mindig a föld felett legyen. Az ültetőgödörből kiásott földhöz mindenképp adjunk némi érlelt szervestrágyát, ami legtöbbször marhatrágya. A jó minőségű szervestrágya 2-3 évig folyamatosan biztosítja a megfelelő tápanyagellátást facsemeténk számára, aki még biztosabbra szeretne menni, az használjon ültető tablettát is (2-3 db/fa), ami meggyorsítja a fa gyökeresedését. Ügyeljünk arra, hogy a fa gyökerei közvetlenül ne érintkezzenek a szervestrágyával. Keverjük össze az ültetőgödör alján a termőföldünkkel, állítsuk bele a fát, töltsük fel teljesen vízzel és hagyjuk elszivárogni azt.
Ha teljesen elszivárgott a víz, akkor kezdjük feltölteni a gödröt földdel, amikor már félig kész akkor helyezzük el a karót a fánk mellett, körbe az ültető tablettákat és a további földtöltés közben folyamatosan tömörítsünk lábbal. Alakítsunk ki földből tányért a fa körül, kötözzük ki a fát a karóhoz – használjunk geotextíliát vagy juta zsákot a kötözésnél, hogy a kötözőanyag ne dörzsölje ki a fa kérgét. Ha mindezzel megvagyunk, akkor töltsük fel vízzel a tányérozásunkat.
Tippek a jó választáshoz:
- igyekezzünk kideríteni, hogy az adott környéken mely gyümölcsfák váltak be a leginkább
- gyümölcsfákon belül mely fajták, amik igazán jól teremnek nálunk
- öntermékeny fajtákat részesítsük előnyben, de ha valamiért ez nem lehet, akkor kérdezzük végig a szomszédságot, hogy biztos legyen a közelben porzó fajta
- mindig erőteljes, jó gyökérzettel és ágrendszerrel rendelkező fát válasszunk
- rezisztens fajtákat válasszunk, hogy minél kevesebb problémánk legyen a növényvédelemmel – pl. Szamolyai fekete cseresznye, Mariska őszibarack
- részesítsük előnyben a konténeres fákat, amelyeknek erős, kifejlett gyökérzete van
Jól bevált fajták:
- Magyar kajszi
- az eladási listák élén áll
- nagyon gyorsan termőre fordul
- ha most valaki elülteti, 2-3 év múlva már lesz termés rajta
- Vilmos körte
- nagyon közkedvelt fajta
- biztosan, rendszeresen terem minden évben
- hamar termőre fordul és élvezhetjük termését
- Mariska őszibarack
- erős növekedésű, rendszeresen termő fajta
- fehér húsú, nagy termés
- szárazságtűrő, betegségekre kevésbé hajlamos
- Althann ringló
- nagyon leveses, magvaváló a termése
- megbízhatóan és sokat terem
- porzó fajtára szüksége van – pl. Stanley, Cacanska rodna
- Szamolyai fekete cseresznye
- betegségekkel szemben ellenállóbb
- porzó fajtára szüksége van – pl. Van, Bigarreau Burlat
- jó és rendszeres terméshozás
- ritkán kukacosodik
- Húsvéti rozmaring alma
- jól bevált, régi magyar fajta
- növényvédelem nélkül is jól beérik, ellenálló fajta
- pollenadói: Granny Smith, Idared, Jonathan
Kertészetünkben nem csak a szabadgyökeres és konténeres fajták vásárolhatóak meg. Minden eszköz, kellék és segédanyag megtalálható nálunk, ami elengedhetetlen a megfelelő faültetéshez.
Hanga Kertészet, Vác, Szent László út 47-49.
Aktuális készletünkről érdeklődjön telefonon 06/30-227-5288, de ha csak a tanácsunkra lenne szükségük, akkor is állunk rendelkezésükre. (x)