Az egyetlen polgármester jelölt nő Őrbottyánban - interjú Csernákné Szoboszlai Szilviával

hrabopress küldte be 2014. 09. 21., v - 05:44 időpontban

Csernákné Szoboszlai Szilvia 36 éves, Őrbottyánban született és azóta is itt él. Korábban 8 évig az óvodai és iskolai szülői közösség elnöke, a önkormányzat humánügyi bizottság külsős tagja. A Szent István Egyetem humán erőforrás menedzserként szerzett diplomát, közigazgatási szakvizsgával  és kormányablak ügyintézői felsőfokú szakképesítés is rendelkezik. Jelenleg: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közigazgatási mesterképzés szak végzős hallgatója. Volt humánpolitikus, anyakönyvvezető, birtokvédelmi ügyintéző. Jelenleg a Pest Megyei Kormányhivatal Gödöllői Járási Hivatalnál kormánytisztviselő. Három alkalommal volt „Őrbottyán Rózsája”, 2014-ben: „Az évasszony” címet nyerte el. Nagyapja a „régi téglagyár” vezetője volt, édesapja 1997-2010. között képviselő, valamint halála napjáig a polgárőrség vezetője volt, édesanyja az óvodai és iskolai élelmezés vezetője. Két iskoláskorú gyermeket nevel férjével. 

Mi késztette arra, hogy jelöltesse magát polgármesternek?

A tenni akarás. Életelemem a közszolgálat, számomra ez nem munkahely, hanem hivatás és szolgálat. Tisztában vagyok azzal, hogy polgármesternek lenni, várost irányítani, fejleszteni nem könnyű feladat, de nem is azért jelentkeztem, mert könnyűnek gondolom. Szeretem a kihívásokat és nem hátrálok meg. A tudásom megvan a kezdéshez, és igen, biztosan fogok hibázni is. De nem hibázni bűn, hanem a hibáinkból nem tanulni.

Mit lehet kezdeni Őrbottyánnal? Mik a legsürgősebben megoldandó problémák?

Ugyan csak alig 1 éves ez a „város”, de a problémái ennél régebb óta keletkeztek. Mindannyian ismerjük az utak hiányát, a rendezetlenséget, ami a koncepció nélkül történt település kialakításra vezethető vissza, az iskolai helyhiányt, az orvosi rendelőkben tapasztalt zsúfoltságot, a közlekedési problémákat. 

Vannak természetesen egyszerűbb feladatok, amelyhez nem feltétlenül szükséges pénz, hanem egy egyeztetéssel, tárgyalás sorozattal megoldhatóak, és vannak az olyan komoly beruházások, mint az utak, csapadékvíz elvezetés hiányának problémái, amely igazi tervezést igénylő hosszú távú feladat. Persze ne legyünk álszentek, mindenki az utóbbiakat szeretné azonnal, de legalábbis egy-két hónap alatt megoldva látni. Évtizedes problémákat, hibákat nem lehet hónapok alatt helyrehozni, de évek alatt igen, ezt ígérhetem.

Ez a város jellemzően három különálló területrészből, Vácbottyán, Őrszentmiklós és az üdülőterületből áll, a maguk sajátságos nehézségeivel. Nem szabad egyik területet sem elhanyagolni, foglalkozni kell velük.  

Az Ön édesapját, nagyapját mindenki ismerte a faluban, ill. most már városban. A Szoboszlai jó név Őrbottyánban. Folytatja a családi hagyományt?

Büszkén viselem a Szoboszlai nevet, hiszen nagypapám a „régi téglagyár” vezetője volt, bárki fordulhatott hozzá bizalommal, mindenkinek segített. Édesapám a településen köztiszteletben állt, hiszen 1997-2010. között képviselőként, valamint halála napjáig a polgárőrség vezetőjeként tevékenykedett. Számomra példaértékű ez a név, míg élek büszke leszek rá és bízom abban, hogy én is hozzájárulok családunk nevének öregbítéséhez.

De téved, aki azt hiszi, hogy ezt a jó nevet elégnek vagy meghatározónak érzem a polgármesterséghez!

Mi az amivel szívesen foglalkozna polgármesterként Őrbottyánban, de pénz vagy egyéb ok miatt a következő öt évben biztos nem kerülhet sorra?

Most tulajdonképpen azt szeretné, hogy az álmaimról beszéljek? Véleményem szerint egy embert nem csak a szavai, hanem a tettei alapján lehet megítélni. Ez igazán hosszú távú tervezést igénylő feladat. Van ilyen. Szeretném, ha Őrbottyán legalább annyira egységes települési arculattal rendelkezne, mint a szomszédos Veresegyház. És mivel a termálvizek tekintetében pontosan ugyanolyan, ha nem jobb lehetőségeink vannak, ezért szeretném elérni, hogy 10 év múlva nálunk is az összes közintézmény fűtése korszerű termál fűtésű lehessen. Korszerű uszoda a gyerekeknek, európai színvonalú iskolatermek és felszerelés, sportközpont, biztonságos kerékpárutak, egy olyan település, ahová jó hazajönni, ahol az emberek közösségi tereken találkoznak egymással.

Mi lesz az első cselekedete, ha Ön, mint polgármester először belép a hivatalba?

Ez nehéz kérdés. Miért is? Mert természetesen az elmúlt évi ügyeket át kell néznem, főleg a cikluson átnyúló feladatokat. A megalakult képviselő testületen belül egy együttgondolkodást kell kialakítani, mert egységben az erő, csak így tudunk eredményeket elérni. Szeretném meghallgatni az itt élők felvetéseit, a kollégák tapasztalatait és aztán rangsorolni a teendőket. Szeretném végigjárni a település minden zegét-zugát, körülnézni jó gazda módjára, amire most nincs időm, hacsak nem éjfél és hajnali három között nem teszem. Szóval, azt hiszem nem elbújni fogok egy épületbe, hanem éppen ellenkezőleg, sokat fognak velem találkozni az emberek.

Őrbottyán sokak szerint jó hely, csak rendetlen, rendezetlen. Rendet kéne rakni. Ez a helyzet valóban egy nőt kíván?

Nekem szülőföldem ez a település, szívügyem, ezért különösen szomorú látnom, hogy ma milyen arcát mutatja az itt élőknek. De ez a feladat sem különbözik attól, mint amikor otthon felborul egy kicsit a rend. Mindannyian láttunk már ilyet. És akkor az asszonyok feltűrik az ingujját és a család közös erővel felszámolja a romokat. Azt gondolom, hogy polgármester (asszony)ként nem kell majd minden esetben egyedül döntenem, hanem lesznek mellettem olyan nők és férfiak, akiknek véleményére, szaktudására, elkötelezettségére számíthatok, amikor közös céljaink elérése a tét. Szívszorongató, ha azt kérdezik tőlem a gyermekeim, hogy mindig itt fogunk-e élni? Mert bennem nem fordult meg soha, hogy elhagyjam ezt a várost. Polgármesterként való jelölésem egyik célja az, hogy olyan lehetőségeket biztosítsunk a jövő generációi számára, ami itt tartja őket, segíti céljaik és terveik megvalósulását

Köszönöm az interjút!

Hrabóczki József Sándor

Címkék