Interjú Kmetty Károllyal, Őrbottyán polgármesterjelöltjével

hrabopress küldte be 2014. 09. 30., k - 09:57 időpontban

Kmetty Károly őrbottyáni polgármester jelölt 56 éves, sikeres üzletember, nős, két felnőtt gyermeke van. 32 éve él a településen, ezért tud tősgyökeres polgárként gondolkodni, de a városban egyre nagyobb arányban jelenlévő betelepültek szemével is látni. Gyerekei Őrbottyánban végezték az általános iskolát, mindketten diplomások már, komoly szakmai pozícióban. Kmetty Károly 1994-2006 ciklusokban önkormányzati képviselő, 1998-2006. között alpolgármester. Jelenleg a Kvassay Alapítvány kuratóriumi tagja. 

Okl. vegyészmérnök, okl. gazdasági mérnök, CMS menedzser bizonyítvánnyal (Oxford Polytechnic) Angol, spanyol „C” típusú középfokú nyelvvizsgával rendelkezik. Budapesti és Pest Megyei Mérnök Kamara Etikai-fegyelmi Bizottság tagja 1996-tól. Jelenleg a Conplan Tervező és Tanácsadó Kft. műszaki igazgatójaként dolgozik. Munkájáért Olajterv díjban részesült.

Ön korábban több cikluson keresztül volt képviselő, sőt alpolgármester, Most miért kíván visszatérni Őrbottyán közéletébe?

Őrbottyán város lett, de úgy tűnik, nem tud élni ezzel a lehetőséggel, amiből egyenesen következik, hogy alapvető változásra, szemléletváltásra van szükség. Ehhez pedig elengedhetetlen, hogy a település vezetésében is változás menjen végbe. Szakmai tapasztalataimat, ismereteimet kívánom ennek szolgálatába állítani.

Sorrendben mi Őrbottyán három legnagyobb problémája?

• Az utak állapota (beleértve a csapadékvíz elvezetést is) a település minden részén

• környezetünk állapota (pl. parlagfű, árkok rendbetétele, illegális hulladéklerakás, stb.)

• iskolai férőhely szűkössége

De a többi probléma is (pl. orvosi rendelők, vállalkozók helyzete, az átgondolatlan telpülés kialakítás helyzetének javítása,a településrészek közötti egyenlőtlenségek csökkentése, stb.) igen fontos, de Ön csak három lehetőséget adott.

Mi az, aminek meg kellett volna már történnie az elmúlt 4 évben, vagy korábban?

Olyan fejlesztési program elkészítését hiányolom, amelynek bázisán az Önkormányzat fontossági sorrend alapján pályázott volna forrásokért, és látott volna hozzá pl. a csapadékvíz elvezetés projektnek. De úgy, hogy az érintett utcák a beruházás keretén belül egyben szilárd burkolatot is kapjanak. Most az látszik, hogy sokat akartak markolni, de keveset fogtak. Viszont kényszerpályára állították a jövőbeni forrásokat, hiszen ha az érintett utcák (Dózsa, Táncsics) nem kapnak rövid időn belül szilárd burkolatot, az elkészített műtárgyak tönkre fognak menni.

Mi lesz az első cselekedete, ha Ön, mint polgármester először belép a hivatalba?

Természetesen a legfontosabb, hogy legyen mindenre kiterjedő átadás-átvételi eljárás, hogy tisztában legyek, legyünk az Önkormányzat anyagi helyzetével, az esetleg nem ismert kötelezettség vállalásokkal.

De ezzel párhuzamosan igen fontosnak tartom az emberekkel való folyamatos párbeszédet. Nem csak akkor, akkor, amikor történik valaki, hiszen akkor már többnyire késő.

Mi az, amivel szívesen foglalkozna polgármesterként Őrbottyánban, de pénz vagy egyéb ok miatt a következő öt évben biztos nem kerülhet sorra?

Egy polgármesternek nyilván nem az alapján kell foglalkoznia feladatokkal, hogy azt szívesen teszi, vagy sem. A cél az, hogy ebből az áldatlan helyzetből kimozduljunk. Ehhez minél előbb el kell készíteni a rövid és középtávú fejlesztési programokat, és ezek bázisán fel kell kutatni mindazokat a kapcsolatokat, forrásokat, amelyek településünket élhetőbbé teszik.

Ha egy polgármester el kezd válogatni a feladatok között, akkor azt el kell zavarni. Ha valamire nincs pénz, de az szükséges, akkor nem kezeket kell széttárni, hanem meg kell keresni a segítő kezeket. Tény, hogy nem lehet mindent egyszerre megvalósítani, de nemakarásnak tudjuk i a vége.

Ön sikeres üzletember, komoly szakmai pozíciókkal. Érdemes ezeket feladni?

Igen. Nagyon komoly kihívást látok ebben a pozícióban. Szakmai karrierem során számtalanszor kerültem olyan helyzetbe, amikor változtatni kellett, és úgy gondolom, hogy azokat sikerrel megoldottam. Miért ne tudnám most is, bár nem lesz könnyű, a település érdekének szolgálatába állítani, tapasztalatomat, munkámat?! 

Köszönöm az interjút!

Hrabóczki József Sándor

Címkék