Nem adják fel a harcot a bretagne-iak II. János Pál szobrának megtartásáért

hrabopress küldte be 2015. 05. 25., h - 19:10 időpontban

„Szabadgondolkodók, hagyjátok, hogy szabadon gondolkodjunk” - írták ki transzparensükre Ploërmelben a II. János Pál szobra mellett tüntetők május 16-án, akiknek ügyéhez a városka jelenlegi polgármestere és Hervé de Charette volt francia külügyminiszter is csatlakozott – tájékoztat a La Croix.

Bár már a szobor befogadásának magyar ajánlatának támogatói oldala is aktív a facebook-on, Bretagne városának se a jelenlegi, se az egykori polgármestere, sem a helybéliek nem számolnak azzal a lehetőséggel, hogy lebontásra, elszállításra, ezáltal máshol befogadásra várna a városukban kilenc éve felállított szobor. 

Amint arról korábbi tudósításunkban beszámoltunk, a II. János Pál pápa tiszteletére közterületen az önkormányzat által emelt, Zurab Cereteli szobrász ajándékaként felállított emlékmű lebontására szólította fel május hónap elején a francia kisvárost a bíróság, amely szerint az alkotás ellentétes az állam és az egyház szétválasztásáról rendelkező törvénnyel, ezért "el kell távolítani". 

Az északnyugat-franciaországi Ploërmelben található emlékmű „elhelyezésénél és méreteinél fogva feltűnő jellegű, és mint ilyen, ellentétes a francia köztársaság világi jellegét előíró alkotmánnyal, valamint az egyház és az állam kettéválasztásáról rendelkező 1905. évi törvénnyel” – indokolta döntését a rennes-i közigazgatási bíróság.

Patrick Le Diffon polgármester, - bár nem vett rész a 16-i tüntetésen-, megígérte, hogy minden jogi eszközt bevet, hogy a szobor a helyén maradjon. A szobor védelmében eddig mintegy húszezren írták alá a petíciót. 

II. János Pál alakja nem csak a valláshoz kötődik. Emberileg is nagy tiszteletnek örvend a katolikus Bretagne-ban. Több ezer katolikus ment el Aurayba 1996-ban, hogy Bretagne Szent Anna zarándokhelyén találkozzon a pápával. Ő azonban nem csak egyházfő, hanem államfő is számukra, akinek nagy szerepe volt a kommunizmus megbuktatásában, és a berlini fal leomlásának előkészítésében. Ez egy emlékszobor, és Bretagne kulturális örökségének része - vallják a petíció aláírói. Sokan felvetették talán a keresztet kellene levenni az alkotásról? Nem, ez nem kérdés sem a helyi polgármester, sem a művész számára - hangsúlyozzák. 

A kereszt minden Kálvárián, és útkereszteződésben, és a sírok tömkelegén ott áll… Azokat is lerombolják? – tette fel a polemikus kérdést a tüntetés egyik résztvevője. 

Paul Anselin, a védelem élén járó egykori polgármester, a tüntetés szervezője elutasít minden látszatot és lehetőséget, hogy bármelyik párt a mozgalmuk mögé álljon. Egy katolikus fiatalokból álló mozgalom van csupán a háttérben, amelynek szlogenje: „Ne bántsd a pápámat!” 

Paul Anselin javaslatára Hervé de Charette, egykori francia külügyminiszter is melléjük állt. Az egykori miniszter vezetésével egy Társaságot hoztak létre, amely pünkösdtől kezdve gyűjtést rendez a szobornak helyet adó közterület megvásárlására. 

„A harc csak most kezdődik, hogy megmentsük kulturális örökségünket!” - mondja Hervé de Charette. Már régen nem csak egy egyházfő szobráról és a keresztről van szó, hanem ahogyan a La Croix írja: „Vajon ezekben a toleránsnak nem nevezhető időkben a keresztények teljes jogú állampolgárok-e még Franciaországban?” Ezért lenne szükségük, hogy továbbra is minden nap olvashassák a szobor talapzatára vésett mondatot: „Ne féljetek!”

Fotó: La Croix

Mézner Mariann/Magyar Kurír

Címkék